Druhy nenávisti…

Čas od času se asi najde někdo, koho začneme nenávidět, třeba proto, že nám nějak ublížil. Ale v moderním světě jsme si zdá se zvykli nenávidět častěji a to hlavně zcela cizí lidi, mnohdy jen proto, že se od nás v něčem liší nebo si myslí jiné věci. Kdo nám na to ale dává právo? 🤔

„Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“

Marcus Aurelius

„Nejvíce nenáviděni jsou ti, kteří se dostanou vlastní silou ze společné klece.“

Francesco Petrarca

„Každý člověk má ke své pravdě svá poznání, své důvody, své kořeny, ale to ho neopravňuje vidět v jiné pravdě jiného člověka důvod k nenávisti.“

Jiří Menzel

S jakou nenávistí se setkávám(e) a co si o tom myslím

Chytráctví

I když je tento bod součástí kategorie názory, myslím, že je to i kategorie sama o sobě. Obzvláště u nás máme dojem, že víme všechno nejlépe. A víme také všechno lépe než odborníci z oborů, o kterých je řeč. Lékař, politolog, ekonom,… nejeden čech zná tyto profese více, než ti, co je studovali! Na internetu vám laici rádi poradí v jakémkoliv oboru a běda, jestli si myslíte něco jiného!

Inteligence

Pro něho jste příliš hloupí, nebo vyčníváte z kolektivu svou inteligencí? Krásně to nastínil Pygmalion. Třeba jde jen o to, najít správné prostředí…

Národnost

Pokud u některých lidí není nějaká země zrovna oblíbená, budete jako příslušník této země u těchto osob zřejmě neoblíbení i vy. Logické? Ne. Ale pravdivé.

Názory

Nesouhlasíte spolu? Pokud si strany nejsou schopny naslouchat, ani jedna svůj postoj neobhájí…

Odlišnosti

Rasismus či xenofobie? Věčný boj mezi lidmi z jiných poměrů, prostředí, míst,… Sociální bubliny jsou všude. Pokud nezapadáte, může to být tím, že vám lidé okolo nerozumí, protože vaše postoje, vzhled nebo třeba výchova se liší od toho, co znají… Přesto bohužel stále existují i ti, kteří nenávist směřují přímo k rase…

Peníze

Všichni rádi určují, co by jiní se svými penězi měli dělat nebo jak je vhodné je vydělat a jak ne. A jejich majitelé bývají terčem závisti či přímo nesnášenlivosti. Když se říká, že peníze kazí charakter, platí to i u těch, kdo je nemá? 🤔

Pohlaví

Ano, i v dnešní době existují rozdíly a lidé, kteří jich využívají. A nemusíte být ani nijak zvláštní. Stačí být například žena mezi muži.

Politika

Něco, kvůli čemu se dovede hádat celý národ. Pokud nechápete jak mohou jiní lidé preferovat to, co preferují, vzpomeňte, že každý z nás si nese vlastní zkušenosti a pohled na svět… Jistě existuje důvod, proč chtějí to, co chtějí a pokud jde o něco, co je často nepochopitelné většinou, bývá to spojeno s nějakým traumatem či zradou…

Povaha

To, co nás může štvát na našich známých, v kontextu internetové nenávisti však hlavně introverti proti extrovertům.

Pravopis

Lidi dělají chyby. Pokud je pro jednoho důležité vědět, jak se co píše, neznamená to, že to musí druhým nevyžádaně vnucovat.

Preference

Jiní lidé vám rádi poradí, jaká je nejlepší značka nebo koho si vybrat za partnera… Ale zajímá je taky to, co chcete vy?

Příslušnost

Patříte do jiné skupiny, týmu, party, společnosti..? Pak jistě máte nepřátele, které ani neznáte.

Psychika

Když může být nemocné tělo, může stejně tak strádat i duše. Lidstvo by mělo pochopit, že naše biologie je příliš složitá na to, abych chápali všechny její stavy a naše závěry mohou být zcela zcestné.

Původ

Rodina nebo místo, to je oč tu běží…

Sexualita

Je k tomu co dodat? Každý by měl mít právo být tím, kým se cítí

Sociální status

Bohatství nebo chudoba by neměli ovlivňovat to, jací jste lidé. Stejně tak bychom neměli vnímat jinak než jiné ty populární, slavné nebo urozené… Víme ale, jaká je realita.

Styl (věci)

Oblékáte se jinak než většina, nebo se vám líbí jiný design, vozy, prostě cokoli, co není střední proud? Pak už jste zřejmě zaznamenali lidi, kteří se na vás dívali svrchu. Nebojte, problém není ve vás jako spíš v nich. Mít vlastní styl je dobré, co na tom, že třeba nepodléhá módě?

Váha

Lidé rádi komentují to, jak jiní vypadají. Jste moc hubení nebo tlustí… Ale nebojte, není to dané, každý to vidí jinak. A co víc, je to Váš život. Tak co je jim do toho?

Víra

To, čemu věříte není v souladu s tím, čemu věří jiní? Tak ať. Každý něčemu věří… A pokud tím druhým neubližuje…

Vizáž

Něco tak subjektivního, že je zbytečné plést svůj názor do cizích záležitostí. Každý si o svém těle rozhoduje sám. A toto téma také často zraňuje.

Vyznání

Každý hledá vlastní cestu…

Vkus

Že se vám líbí něco, co jiným moc ne, vám nejen na internetu dají ostatní rádi sežrat…

Vzdělání

Zrovna tato problematika je velmi složitá a rozsáhlá, nemyslím že existuje jednoduchý pohled na věc.. Přesto můžu říct, že by mělo být důležitější to, co máte v hlavě, nehledě na to, jak se to tam dostalo… 😁

Vzhled

Výška, proporce, tvář… Prostě to, co neovlivníte, a co ostatní tak rádi zkoumají…

Závist

Zdá se to jen mně, že příčinou většiny hejtů je prachobyčejná závist? Lidé sledují ty, kteří něco dokázali a nemají nic lepšího na práci než je kritizovat za cokoli, co vidí. Životy sledujících jsou zřejmě zcela nezáživné. Vážně si myslíte, že by osobnosti byly tam, kde jsou, kdyby dělaly věci tak, jako chtějí jejich kritici? Pokud má někdo dojem, že by to zvládl lépe, ať se proslaví sám a nekritizuje jiné.

Zdraví

Se zdravím je často spojen strach, že se od někoho něčím nakazíte a tato osoba je souzena dle nemoci, kterou trpí….

Samostatnou kapitolou je pak psychické zdraví, v jehož existenci stále mnoho hloupých lidí pochybuje…

Znalosti

Každý z nás ví něco jiného a rozhodně nikdo není neomylný.

Změna pohlaví

Často v diskuzích o tomto tématu sleduji nenávistné komentáře na téma Proč to ti lidé dělají? nebo Co si o sobě myslí? Faktem ale je, že je do toho těmto lidem prd. Každý může žít jen jeden život, a to ten svůj. Moje rada zní: Starejte se sami o sebe a nes***e se do ostatních!

Životní styl

To, co preferují jedni lidé, nemusí být pro druhé pochopitelné. Jít si za tím, co chceme, je naše právo, nehledě na mainstream.

A co se s tím dá vlastně dělat? Navrhuji pokusit se nečíst komentáře, vždy si na problematiku udělat vlastní názor a nic si nedělat z toho, když s námi cizí lidé nesouhlasí. A také bychom si měli zamést před vlastním prahem a nekritizoval ostatní. Přeci jen se říká, že změna začíná u nás.

S jakou nenávistí jste se v poslední době setkali vy? 🤔

https://www.opinionstage.com/page/9a3a2f11-f7a2-473c-9bd1-adb7402f6041

pozn.- do poslední kolonky můžete připsat vlastní kategorie

Zajímavé video o argumentaci naleznete na https://m.youtube.com/watch?v=XB-uJ0t-HJ8&t=79s

Zdroje: https://citaty.net/

https://www.opinionstage.com/dashboard/content


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *