S pobytem venku je v tyto dny potíž, ale co se týče pobytu doma, mám pro vás pár užitečných rad:
- Nevětrejte. Pokud pootevřete okna byť na minimum, usnadníte teplému vzduchu dostat se dovnitř. Z hlediska vyrovnávání teplot se klima uvnitř začne přibližovat tomu venku, a pokud máte doma či jinde v interiéru chladněji než venku, zbytečně si prostor oteplíte.
- Zabraňte pronikání slunečních paprsků. Pokud možno zatáhněte žaluzie nebo závěsy. Jestli do nějaké místnosti svítí, zavřete dveře, aby odtud nepostupovalo teplo celým prostorem.
- Umožněte cirkulaci vzduchu. Většina lidí otevírá okna a dveře kvůli průvanu, ale tuto možnost už jsme zavrhli v prvním bodě. Můžete ale otevřít do chladnějších prostor, například sklepa, nejlépe však uděláte, pokud si pořídíte větrák. Vzduch neochladí, ale jeho pohyb snižuje pocitovou teplotu. Doporučuji pořídit si stropní větrák, který lze používat i jako světlo a přepínat mezi funkcemi. Nebude muset řešit, kam větrák na zimu uskladnit a použít jej můžete pouhým stisknutím vypínače.
- Pozor na elektroniku a pohyb. Vzduch je ohříván jak puštěnými spotřebiči, tak i vyžší tělesnou námahou. V horkých dnech raději omezte pohyb na minimum (tím zchladíte i sebe) a všechny nepotřebné spotřebiče raději vypojte ze sítě. Dokonce i ochlazující přístroje vydávají teplo, čímž ale nechci říci, že máte lednici vypojit ze zdi ;)… Vyvarujte se svícení, nabíjení baterií a podobně, zvažte, jestli je nutné aby běžela televize nebo počítač…
- Ochlazování působí dočasně. Pokud tělo zchladíte například ledovou vodou nebo zmrzlinou, musíte počítat s tím, že vám po odeznění účinků bude zase tepleji. Také pokud strávíte nějaký čas venku v horku, bude vám po příchodu do dobře připraveného interiéru nějakou dobu připadat, že vás to ochlazuje. Je to stejný efekt, jako když sedíte v horké výřivce. Po chvíli se aklimatizujete a pokud chcete cítit znovu teplo, musíte se na chvíli ochladit, abyste znovu cítili, jak je voda ve skutečnosti horká… Vyplívá z toho, že tělo se umí přizpůsobit okolí a jakékoli teplotní výkyvy způsobují, že přizpůsobování musí začít nanovo. Doporučuji tedy pít nápoje pokojové teploty. Horké nápoje mohou působit jako úleva od tepla, protože by vám okolní teplota připadala po požití nižší a také by došlo k pocení, které přirozeně ochlazuje, zaděláváze si ale na přehřátí organismu. Opakuji, horké věci nedoporučuji. Držte se teploty, která je kolem a uvidíte, že to pomáhá.
Na závěr bych zmínila, že horko je do velké míry stav mysli. Pokud se zaměstnáte přenýšlením nad něčím jiným, nebude na vás mít takový vliv, jako když pořád dokola opakujete, že je vám hic. To bylo několik rad, jak ustát tyto dny. Držte se a někdy příště. Ahoj.

Napsat komentář